Torfowiska wysokie w konkursie RegioStars Awards 2018

Kategoria: Działania promocyjne
04.07.2018
Projekt „Torfowiska wysokie - europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza” realizowany w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 został wybrany przez Komisję Europejską jako jeden z 21 finalistów konkursu RegioStars Awards 2018.

Torfowisko.jpg

„Multimedialna mapa torfowisk, stanowisko z mikroskopami do eksperymentów, symulatory-tym wszystkim kuszą muzea torfowisk pogranicza polsko-słowackiego. Muzea mieszczą się w 2 odnowionych w ramach projektu obiektach dziedzictwa kulturowego – ponad stuletnim drewnianym budynku w Chochołowie w Polsce wpisanym na listę UNESCO oraz renesansowej plebanii na Zamku Orawskim na Słowacji. Projekt uzupełniony licznymi działaniami miękkimi gwarantuje prawdziwą podróż po kulturowych i przyrodniczych aspektach torfowisk pogranicza” - tak brzmi fragment zgłoszenia projektu do konkursu.

To ogromne wyróżnienie, gdyż jest to jeden z dwóch projektów z Polski, które znalazły się w finale. Z całej Europy zgłoszone zostały 102 projekty.

Wyróżnienie to ma ogromne znaczenie dla całego pogranicza polsko-słowackiego, ponieważ muzea torfowisk w Chochołowie oraz w Orawskim Podzamczu stanowią kolejny etap rozwoju strategicznego dla pogranicza. Jest to rozpoznawalny i doceniany produkt turystyczny, budowany przez kilkadziesiąt polskich i słowackich samorządów skupionych w ramach Euroregionu “Tatry” - Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr.

Głosowanie na najlepszy projekt rusza już 3 lipca na stronie RegioStars Awards.